Grad u periodu opsade
Sarajevo, glavni grad Republike Bosne i Hercegovine, je napadnut 5. aprila 1992. godine. Jugoslovenska Nacionalna Armija, potpomagana od strane Srba odanih SDS-u, opkolila je grad i počela da steže obruč oko 500,000 stanovnika. Grad, koji leži u dolini rijeke Miljacke, okružen je planinama na kojim je bilo smješteno 260 tenkova, 120 minobacača i dosta oružja manjeg kalibra.
Već 2.maja 1992. godine grad je bio potpuno blokiran. Dijelovi grada su bili okupirani, a dijelovi koji nisu - bili su izloženi konstantnoj artiljerijskoj vatri. Svaki dan, grad je bio ciljano napadan. Među metama su bile bolnice, biblioteke, muzeji, i uglavnom mjesta gdje su građani stajali u redovima za hljeb i vodu. Agresor je uništio zgradu PTT-a, ostavljajući grad bez ikakvih telefonskih veza. Grad je ostao bez vode, struje, i plina. Zalihe hrane su brzo počele nestajati. Groblja su se širila.
10,615 osoba, od čega 1,601 djece, je poginulo u Sarajevu tokom ratnog perioda. Više od 50,000 osoba je ranjeno, od kojih je veliki broj ostao invalidima.
26. februara 1996. godine, otvaranjem sjeverozapadnog prilaza gradu, odnosno reintegracijom naselja Vogošča i Ilijaš, Sarajevo je proglašeno otvorenim gradom. Nakon Daytonskog sporazuma i dolaskom IFOR-a, agresor je polako počeo da napušta okupiranu teritoriju oko grada, ostavljajući iza sebe sve uništeno i izgoreno. 19. marta 1996. godine, agresor napušta posljednji okupirani dio grada – Grbavicu.
Opsada grada je trajala od 2. maja 1992. do 26. februara 1996., odnosno 1,395 dana što je najduža zabilježena opsada u modernoj istoriji čovječanstva.
O Stranici
Kao što to i uvodna riječ kaže, ova stranica je posvećena onima koji od vremena rata više nisu sa nama. Ujedno je to i prilika za sjećanje onima koji su preživjeli užas prve polovine devedesetih u Sarajevu. Prikupljajući radove i fotografije objavljene na ovoj stranici, usljed realih okolnosti, nije bilo moguće pronaći i kontaktirati sve autore. Ukoliko imate dodatne informacije o fotografijama, autorima, ili povredi autorskih prava, klikinte na KONTAKT kako bi sporne fotografije bile uklonjene. Ova stranica je neprofitna, antiideološka, i što je najbitnije – napravljena s ljubavlju.
Linkovi
- Sarajevo.ba - Zvanične stranice grada.
- Sarajevo tourism - Turistička zajednica grada.
- Institut za historiju - Prilozi historiji Sarajeva.
- Sarajevo 1878. - 1918. - Sarajevo za vrijeme austro-ugarske.
- Do you remember Sarajevo - Sjećaš li se Sarajeva.
- Wikipedia - Opsada Sarajeva.
Fotografije
- Tarik Samarah - Srebrenica.
- Sarajevo - Mapa opsade 92-96 - Topografija života i smrti.
- Sarajevo 92-93 - Photos by James Mason.
- Blood and Honey - Ron Haviv foto esej.
- The Digital Journalist - Remember Sarajevo by Roger Richards.
- Sarajevo Rose - Flickr fotografije.